Tipy jak se naučit cizí jazyk

15. dubna 2018 v 16:00 | Adele |  Ostatní
Aghh, čím začít. Na omluvy rozhodně čas není, hah. Až teď jsem si uvědomila, že bych chtěla psát články, které lidem budou něčím nápomocné. (Ráda věci okecávám).. Ze začátku byl můj blog místem, kde se můžu zviditelnit. Postupem času jsem si začala říkat, že blog je místem, kam mohu uchovávat svoje vzpomínky, nápady a hlavně srdce. To stále platí. Přece jen šuplíky v mé hlavě mají sem tam své dírky. Ráda bych lidem předávala i své zkušenosti a právě ohledně cizího jazyka jich mám poměrně dost.


TENTO ČLÁNEK JE JEN NA ZÁKLADĚ MÝCH ZKUŠENOSTÍ

1) CHTÍČ JE VŠÍM
Začala bych tím, že aby ses naučil nějaký ten jazyk... MUSÍŠ CHTÍT. Musíš chtít se ho naučit, bez toho to nejde. Já sama jsem se učila angličtinu už od školky, pak ve škole a vůbec nic mi to za ty roky nedalo. V 7. třídě na základce jsem neuměla ani pípnout a to je špatně. Sama jsem si to zavinila, že jsem měla tak špatné známky z mého teď oblíbeného předmětu. Ale proč? Protože jsem se o to vůbec nezajímala! Teď když to beru zpátky, tak se za to nenávidim. Na druhou stranu jsem ráda, že jsem si to uvědomila brzy a začala s tím něco dělat. Nevím, co byl ten první impuls toho ''Jo, musíš se sebou už začít něco dělat. Mít 4 z angliny, když si v nejlepší skupině na škole je prostě ostuda.'' Fakt nevim.. Na to si musíte přijít sami.
VE ŠKOLE SE NIC NENAUČÍŠ! Typická věta a z poloviny pravda. I když budete mít toho nejlepšího učitele na světě, bez chtíče to prostě nejde.


2) VYBRAT SI JAZYK, KTERÝ SE CHCETE NAUČIT
Myslím, že tohle je zrovna dost jednoduché ale i poměrně těžké. Pokud se vám jazyk nelíbí, neučte se ho. Nemrhejte svým časem nad něčím, co stejnak ani dělat nechcete. Měla jsem za těch let tolik možností se naučit např. němčinu, ruštinu, ale já nechtěla. Prostě to nejsou jazyky pro mě. A to je dobře, když si pocitově uvědomíte, že je vám ten jazyk k ničemu. Pokud se rozhodnete, že vám samotná čeština/angličtina nestačí, je čas začít ''googlit'', hahah.
-Použiješ ten jazyk někdy?
-Líbí se ti ta země, ve které se daným jazykem mluví?
-Líbí se ti samotný jazyk?
-Budeš mít nějakou motivaci k tomu se ho naučit?
-Budeš mít čas na učení?
-Měl bys z čeho čerpat/odkud se učit? (Kurzy, videa, internet..)
To vše je dost podstatné. Pokud si vyberete jazyk jako je například švédština, je dost zásadní si na tyto otázky odpovědět typem ANO/LÍBÍ.
Já sama jsem se švédštinu učila 1 měsíc a přestala jsem. Neměla jsem motivaci a o dané zemi sem nevěděla vůbec nic. Nevim, jak mě to mohlo napadnout se učit švědsky...


3) JAZYK VŠUDE KOLEM SEBE
Když si vyberete jazyk, je důležité, abyste ho měli co nejvíc kolem sebe. Například.. začnu si zjišťovat informace o dané zemi a jejich kultuře, stáhnu si písničky v tom jazyce, kouknu na filmy/videa na YT, najdu si nějakého učitele, začnu mluvit s rodilým mluvčím. Jestli ho nebudete vnímat něco jako součást vašeho života, učení půjde hodně těžko.


4) KDE?
Kde a jak se naučit jazyk pokud není žádný učitel při ruce? V dnešní době je toho tolik, že jediný co musíte umět je pořádně hledat. Když jsem se začala učit korejštinu, sama sem si říkala, že na internetu nic nebude. Pak jsem se dost překvapila, na netu toho je spousty. Někdy to je ve vašem rodném jazyce, někdy to je jen v angličtině. Proto je důležité umět anglicky, v tomhle století je angličtinou prolezlý naprosto všechno.

YOUTUBE
Tam najdete naprosto všechno. Někdy i to, co byste nechtěli, lol. Pro začátečníky doporučuji kanály jako..


A tak dále.. Všechny tyto odkazy mohu doporučit. Používám verzi s korejštinou a jsem spokojena. Jsou to profíci, kteří vše dobře vysvětlí, poradí vám, a dají další tipy jak/kde/proč.. Bohužel vše je v angličtině.

FILMY/SERIÁLY S TITULKY, HUDBA
To vše vám pomůže s lepší výslovností a navýší vaši dosavadní slovní zásobu.
Odzkoušeno na angličtině

APLIKACE
První aplikaci, kterou bych ráda doporučila je HELLOTALK

Je to aplikace na principu ''talk to the world'' aneb něco jako facebook a instagram dohromady. Vytvoříte si účet, vyberete si jazyk, kterým mluvíte a který se chcete naučit a pak už jen hledáte. Je to easy! K tomu si můžete přihodit nějakou pěknou profilovku, vyplnit self-introduction a je to. Teď jen čekáte, jestli se někdo chytí nebo můžete začít psát první vy. Na téhle aplikaci je ještě dobré to, že můžete posílat hlasový zprávy, opravovat věty ostatním, pokud udělali chybu, kliknutím na slovo použít překladač nebo si poslechnout výslovnost toho slova, a nebo dávat fotky na vaši ''zeď''. Dokonce jde udělat i voice call nebo video call, pokud máte zaplacenou verzi. Ano! Je placená verze.. ale nebojte se stažení aplikace je zadarmo. Hellotalk platíte jen tehdy, kdy vám nebude stačit už jen 1 jazyk, ale budete se chtít naučit rovnou dva nebo 3. To samé platí naopak, když si tam budete chtít zadat, že mluvíte více než jedním jazykem. Placená verze má toho samozřejmě více.
Takový malý tip: nedávejte si tam, že váš jazyk je čeština! Nikdo se nechce učit česky a vám to akorát tak odřízne polovinu anglicky mluvícího světa. Pokud budete chtít někoho naučit česky, napište si to na profil.


Poměrně známá aplikace, která se častokrát plete s aplikací pro začátečníky. Přes duolingo jsem poprvé začínala se švédštinou a to rozhodně nedělejte! Akorát tak ztrácíte čas. Duolingo vám rozhodně nedá základy, spíše vás utvrdí v tom, co umíte a neumíte. I tak doporučuju, já si tam určitě zlepšila slovní zásobu do angličtiny.

Teď něco pro ty, co se chtějí naučit čínsky/japonsky/korejsky. Lingodeer je jedna z těch aplikací, která vám poskytne vše. Založíte si účet a vyberete si z 3 možných jazyků. Poté postupujete po různých kapitolách. První se učíte abecedu (to je základ), pak už to záleží na jazyku. Já tam mám abecedu, nationality, determiner, possesive, greetings, negation, question atd.. V každé sekci máte ''learning tips'' a 3 lekce. Na konci máte pak příběh, při kterém trénujete čtení. Po skončení každé kapitoly si můžete procvičovat slovíčka nebo gramatiku. Také platí, pokud nevíte slovo, stačí kliknout a máte tam vysvětlivky.

Aneb místo, kde neexistují emoji ani gifs, ale místo, kde pohledy pořád žijou. Lol. Stránka, kde si uděláte účet, vyplníte svoji adresu (kterou smí vidět jen ti, kteří vám budou posílat pohled) a vylosujete si něčí adresu. Až váš první pohled dojde na místo určení a bude registrován pod kódem, poté vám budou přicházet pohledy ze světa.
Je to fakt dobrej nápad! Už to sice rok nedělám, ale i tak mám desítky (52) pohledů doma. Pokud budete mít fakt štěstí, jakože ŠTĚSTÍ, tak najdete kamaráda na celý život. Proto tenhle projekt podporuju a doporučuju dále u svých kamarádů. Protože nezaregistrovat se do tohodle projektu, neměla bych už dva roky kamaráda z Taiwanu, se kterým se snad co nejdřív setkám, hahaha.


Já a korejština?
Dala sem si cíl, že do konce roku budu umět vytvořit jednoduchou větu, porozumět jednoduchému textu a vylepšit si čtení a výslovnost. Momentálně jsem na tom tak, že zvládám abecedu, mám minimální slovní zásobu a zvládám se představit. Tak snad to zvládnu. Budu vás informovat jak mi to jde a když tak bych mohla o tom i něco napsat, kdyby vás to zajímalo. Dejte vědět.
안녕!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ejnyt-world ejnyt-world | Web | 16. dubna 2018 v 7:43 | Reagovat

Panebožee! To je tak skvělý, že se učíš korejsky!!😍 Hrozně moc držím palce! Já se teď snažím o nějakou pořádnou úroveň v ajině, tak snad 😅 Super článek a určitě si nějakou appku stáhnu! ❤️

2 V3ronika♥ V3ronika♥ | Web | 16. dubna 2018 v 19:44 | Reagovat

Moc hezký :) já používala duolingo,ale nevydržela jsem dýl jak měsíc :D

3 mylifeadele mylifeadele | Web | 16. dubna 2018 v 20:52 | Reagovat

[2]: Tak to já jsem na tom stejně. Bohužel je to taková chvilková appka, ale určitě něco dá. :)

4 Allex Allex | E-mail | Web | 17. dubna 2018 v 20:15 | Reagovat

Skvělé tipy!
Duolingo jsem taky zkoušela na angličtinu, ale vydrželo mi to asi dva týdny.. :/

Jinak se tě nechci dotknout, ale docela bije do očí, když místo jsem používáš sem. Nemyslím to zle, jen chci pomoct :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama